reklama reklama

Otázky - odpovědi

Co dělat, když boty vržou?

Otázka: Zakoupila jsem si nazouváky na doma, jsem s nimi moc spokojena, ale nyní začaly boty při chůzi vrzat. Dá se toto vrzání odstranit?

Odpověď: Pokud boty vržou, vyjměte stélku z obuvi, vezměte suché toaletní mýdlo nebo vosk (svíčku) a natřete její okraje a zase vložte do obuvi. Již vrzat nebudou.

 

Vhodnost obuvi po sourozenci.

Otázka: Mnohým to zní určitě hloupě :-), přesto se chci zeptat, zda je možné, aby mladší dítě pak nosilo tyto botky po svém starším sourozenci, anebo nikoliv? Problém žádný nemáme, pouze aby se využily, případně jako prevence. U dětí ta noha roste rychle, tak nejsou zničené ..

Odpověď: Obuv po starším sourozenci použít můžete, stélku nikoliv. Každý člověk má jiné problémy a žádná ploska nohy není stejná. Ani levá a pravá noha člověka není stejná, ikdyž se domníváte, že nemá dítě problémy, bude lépe, když mu do stávající obuvi zakoupíte novou stélku Super duo a zajistíte mu tak zdravé chodidlo.

 

Migrény.

Otázka: Zajímalo by mě, zda-li jsou nějaké pozitivní výsledky při léčbě migrény?

Odpověď: Biomechanické aktivní stélky positivně působí na celý pohybový aparát a mizí i bolesti hlavy způsobené napětím a křečovitostí svalů v oblasti krční páteře i migrény.
Vysvětlení je jednoduché. Vnitřní hrana kloubů palců na nohou, z pohledu reflexní terapie, je naše krční páteř, bříško palců - mozek. Díky aktivaci palce a jeho vertikalizaci mizí napětí na vnitřní straně kloubu a tudíž i na krční páteři a mozek se začne lépe prokrvovat.

Je potřeba dodržovat i dostatečný pitný režim a vyvarovat se zlozvyků, jako je přehazování nohy přes nohu, nošení kabelky na rameni apod. Vše pramení z nerovnováhy kosterního a svalového systému těla a stélky Vás vrací zpět "do osy" a na plosce dochází k přirozené stimulaci reflexních plošek všech orgánů těla.


 

Spadlá klenba, vložky na míru.

Otázka: Již rok trpím poměrně velkými bolestmi LDK. Diagnosa zněla spadlá klenba a více lékař nediskutuje. Na protetické péči mě vyrobili vložky na míru, bohužel nohy bolejí dále. Před měsícem jsem objednala vaše stélky, bolesti se ještě rozšířily (kotník, koleno). Chci se zeptat, vaše stélky nemají srdíčko, vložky vyrobené z protetiky ano. Prosila bych vysvětlení, srdíčko mi dělá dobře při chůzi, je to jen zvyk? Zapoměla jsem dodat že se mi během půl roku utvořil kladívkový prst.

Odpověď: Pokud by Vám udělali opravdu vložky podle otisku na míru, (jako že neudělali), stejně by to nemohlo vést k vytvoření klenby, patologický otisk nikdy nemůže vést k uzdravení chodidla. Klenba se nesmí ničím podpírat, ani podélná ani příčná. A protože palec nefungoval jako páka a svaly byly pasivní, nefungovala noha jako celek a proto se vytvořily kladívkové prsty, vbočené palce, propadlé klenby a vyosené kotníky. Hanákova stélka Vám zajistí svaly i šlachy aktivní, vazy zpevní kotník a tím dojde k znovu vytvoření klenby, narovnají se kladívkové prsty a dojde postupně k vertikalizaci kotníků, kolen, kyčlí, pánve a poté celé páteře a hlavy. To, že Vás chodidlo na biomechanické aktivní dtélce zpočátku bolí, je normální, protože se Vám přestavuje celé chodidlo, zvedá se klenba a zkrácené šlachy pod prsty se natahují. Pak se vrací do správné pozice hlezenní kloub (do osy), tak to zase pocítíte ze zevní strany kotníku jako tah. Vše, co máte vychýlené mimo osu, se teď bude vracet do správného postavení. Tak to funguje u každého, bez rozdílu věku a vad na chodidle a proto je tak důležité, aby se tato biomechanická aktivní stélka dávala dětem již od prvních krůčků a stala se samozřejmostí v každé obuvi, aby působila preventivně a patologické deformace již nikdy nevznikaly. Je zde patrná velká dědičná dispozice ..

 

Kladívkové prsty, ploché nohy, nohy do "O", lordóza, kční páteř.

Otázka: Mám kladívkové prsty, příčně i podélně plochou nohu, končetiny zdeformované do "O", lordozu páteře a potíže s krční páteří. Od července chodím jen v Hanákových botách. Měla jsem potíže i bolesti. Nyní jsou co je nosím, místy i dost velké v noci. Pocity jako natahování na skřipci, nebo jako když moc bolí zub. Jeví se mi, že vzhledově se to trochu lepší. Je mi 61let, mohu doufat že bolesti někdy přestanou?

Odpověď: Bolesti kolen ze zevní strany svědčí o tom, že se ty Vaše nohy do "O", které se dostaly do špatného postavení, protože ani hlezenní kloub nebyl v ose a rozestouply se i holenní a lýtková kost. Tím došlo k posunutí (k rotaci) hlavice kolenního kloubu v jamce a teď se vše vrací zpět do správného postavení. Na stélkách dochází k vertikalizaci všech kloubů i páteře a tam, kde jste měla roky problémy, tam to pocítíte. Ten tah jste přesně popsala. Já jsem toto "rovnání" pocítila v oblasti hrudní páteře a byla to bolest, jako by se tam "zakousl pes". Trvalo to týdny a pak jako když utne a od té chvíle se už bolesti mezi lopatkami nikdy neobjevily... I ve Vašem věku se vytvoří klenby a vše se srovná, i lordóza. I potíže s krční páteří stélka vyřeší. Vydržte, stojí to za to! Za pár let bude Váš zdravotní stav a kvalita života mnohem lepší než dnes, uvidíte!

 

Správná velikost stélek, vhodná obuv.

Otázka: Koupila jsem si vložky Hanák ve velikosti 37 a 38. Zkoušela jsem je do svých bot, některé mám větší kvůli šířce boty. Nevadí, že jsem si koupila i vložky 38 i když velikost nohy mám 37, nechtěla jsem, aby se mi vložka v botě pohybovala ? Jelikož mám halluxy a mám nohu hodně širokou, přesahuje mi kloub přes důlek pod kloubem palce, tudíž se mi zdá, že by kloub nemusel mít správnou polohu, protože je na jedné venkovní straně podpírán zvýšenou částí vložky. Potřebovala bych asi důlek větší. Mám si vložky nějak upravit nebo se dají udělat s větším důlkem na míru nebo to nevadí, že nemám celý kloub v důlku? Ještě bych se chtěla zeptat, jestli hodně záleží na botách, do kterých se vložka vkládá? Kupovala jsem si boty značek, které vyrábí zdravotní obuv a většinou mi nohu svíraly. Pak jsem objevila u Vietnamců boty, které jsou široké a pohodlné a dobře se do nich dá dát vložka Hanák. Mohou mít tyto boty nějak nevhodně tvarovanou podrážku, která by mohla zdravé účinky vložené vložky Hanák ničit ?

Odpověď: Obuv by měla být především pohodlná, ve tvaru "V", prsty by neměla svírat. Je jedno, kde a od jakého výrobce ji koupíte. Podešev není tvarovaná, původní stélku z obuvi odstraňte a když místo ní vložíte stélku Standart duo určenou do komerční uzavřené obuvi, bude vše v pořádku. Velikost jste také zvolila správnou, stélka nesmí být v obuvi volná ani se kroutit. Co se týká důlku na stélce, tím se vůbec nemusíte zabývat, J. Hanák se tím zabýval před Vámi 11 let a tak, jak jej vytvořil, je to naprosto dokonalé. Důlek je určen pro sezamskou kůstku a ne pro celý palcový kloub.

 

Stélky do uzavřené obuvi.

Otázka: Koupila jsem si stélky Hanák a jsem docela spokojená s účinkem. I kdyby měly fungovat jako placebo, jak mnozí odpůrci tvrdí, je to nejúčinnější placebo efekt, jaký jsem poznala. Nakonec léčebné síly tkví v organismu samotném a je potřeba je jen aktivizovat. Nicméně mám trochu problém s tvarem stélek, připadají mi příliš úzké. Jsem zvyklá chodit převážně bosa, což je příjemné venku na trávě, ale už méně na tvrdém povrchu bytu a možná i proto mám chodidlo v části kloubů prstů širší a "přetéká" mi ze stélky. Dala jsem si je do bot, které jsou velikostně stejné, jako stélka a dobře v nich tedy sedí, ale pro můj subjektivní pocit pohodlí jsou moc těsné. Je to dáno tím, že mám klouby prstů "rozjeté" nebo se stélky vyrábí tak úzké proto, aby se vešly do konvenčních bot? Daly by se případně vyrobit boty i se stélkou na míru?

Odpověď: Biomechanické aktivní stélky Standart duo jsou určené do uzavřené komerční obuvi a proto jsou užší, širší by Vám do všech bot nevešly. Stélky Super duo, které jsou součástí otevřené obuvi Hanák, jsou širší a obuv pohodlná ve tvaru přirozeném pro chodidlo a prsty, tedy ve tvaru V. Chodit bosa doma na tvrdé podložce není vůbec vhodné. Doporučuji jako přezůvky, do zaměstnání i venku v příznivém počasí chodit co nejvíce v otevřené obuvi Hanák, kde Vás nic tlačit nebude. Pokud máte nyní propadlé klenby a chodidlo tzv. zploštělé - široké, musíte co nejvíce chodit v otevřené obuvi Hanák, aby se vytvořily správné klenby, prsty srovnaly a vertikalizovalo se chodidlo a pata. I noha bude poté užší. Na zdravé chodidlo nebudete potřebovat širší stélku. V uzavřené obuvi choďte co nejméně, jen v nepříznivém počasí venku a při sportu, palec je zde utlačován a nemůže dost dobře pracovat jako páka a tím aktivovat šlachy chodidla.

 

Luxace kyčlí, nohy do "X", artroza a voda v koleně.

Otázka: Je mi 40 let, mám od narození luxaci kyčlí (nohy do X), koleno mám už po 2 operacích plastika češky (vyskakovalo mi ven a následně mi museli vždy udělat punkci - výtah vody z kolene). Mám v něm 3 artrozu, kterou mám po celém těle - stupeň 1. Navíc revmatickou artritidu stupeň 2. Problémy se zády, ale to má asi každý, jeden rok jsem marodila se závratěmi (bylo to od krční páteře). Problémy se mi věkem zhoršují, poněvadž dělám práci kde jsem 12 hodin na nohách, pak doma nemůžu ani stoupnout z křesla, hlavně ty kolena mi dělají velké problémy. Chtěla bych zkusit vaše boty a ortopedickou vložku, ale mám obavy, jak zde píšete, že je normální že zdravotní stav se může zhoršit (nebo ta bolest), protože se vlastně člověk srovnává, že se to musí třeba i rok vydržet. Nevím, když budu mít ještě větší bolesti, jestli se na těch nohou těch 12 hodin udržím, nerada bych práci ztratila. A také mám strach, aby se mi nevrátily závratě, jak se začne srovnávat páteř - byla jsem s tím na nemocenské rok, měla jsem je v takovém rozsahu, že jsem nebyla schopná pár měsíců ani jít sama k lékaři, protože bych spadla někde pod auto.

Odpověď: Rozhodnutí je opravdu jen a pouze na Vás. Vy teď máte pouze šanci, vzít zodpovědnost za své zdraví do svých rukou, nic víc. Tato biomechanická aktivní stélka je schopna předejít všem zdravotním problémům, které zde uvádíte, dokonce dokáže být i nejlevnější pomůckou, která Vám tyto zdravotní problémy postupně bude odstraňovat. Stélka bude řešit pouze Vaše letité problémy, které máte, horší už to nebude! Sama se musíte rozhodnout, jestli chcete být zdravá nebo ne, a jestli ano, musíte trochu té bolesti související s rovnáním zkrácených svalů, vazů a šlach a vydržet. Asi nejste přesvědčena nebo nevíte, že být v harmoninii - v rovnováze, je normální, přirozené a fyziologické. Já, když jsem se před lety o tomto vynálezu dozvěděla, neváhala jsem ani minutu. Přesvědčovat nikoho nelze, musíte to pochopit sama ..

 

Ploché nohy, nestejná délka končetin.

Otázka: Mému 8-letému synovi byla diagnostikována plochá noha a rozdílná délka končetin (levá o 1,5 cm kratší). Lékařem byly doporučeny ortopedické vložky a umístění podpatěnky do boty. Chtěla bych se zeptat, zda nošení Vašich stélek může vyřešit plochonoží a rozdílnou délku končetin mého syna děkuji.

Odpověď: Na biomechanických aktivních stélkách se synovi vytvoří správné klenby, zvertikalizuje se chodidlo, klouby a postupně i celá páteř. Vše se srovná do osy, tedy i kloub hlezenní, kolenní a kyčelní a když se usadí do správné pozice, i délka končetin se srovná. Podkládat kratší nohu podpatěnkou je velmi nevhodné řešení, protože kratší noha je ta zdravá a špatné postavení kloubů je na té, která se jeví jako delší. Tím, že podložíte zdravou nohu podpatěnkou, docílíte vychýlení pánve a tím může dojít ke křeči v oblasti SI skloubení a ta způsobí bolest vystřelující do oblasti kyčelního kloubu, v horším případě skřípnutí ischiatického nervu až výhřez ploténky. Na chodidle pod patní kostí, kam se vkládá podpatěnka, se nachází reflexní ploška pohlavních orgánů a trvalým tlakem na ni vzniká nerovnováha až dysfunkce. Nestejnou délku končetin řeší velmi jednoduchým a šetrným způsobem Dornova metoda, kdy dochází ke srovnání končetin většinou již po prvním cvičení. Každý zkušený dornovský terapeut klouby tzv. ručníkovou metodou srovná a postavením syna na stélky již nebude docházet k degenerativním změnám na kloubech ani na páteři. Cvičení na srovnání nestejné délky končetin najdete zde: Korektura kyčelních kloubů

 

Roztroušená skleroza.

Otázka: V roce 1985 mi byla dignostikována roztroušená sklerosa. Původně bez nutné léčby, následně vysoké dávky Prednisonu ,pak Avonex vystřídal Betaferon a nyní jsem již 2 roky na infuzní léčbě: Tysabri. K mé základní nemoci mi před 2 lety, po NMR, přišli na vyhřezlou plotýnku L5/SI a protruzi th 11/12. Bolesti vystřelují z levé části kříže do horní části pravé nohy. Léky, obstřiky, ani rehabilitace nepomáhají. Již jsem musela začít nosit i hůl, vzhledem k točení hlavy, podsekáváním v kolenou bolestí, závratím a výrazným pocitem nestabitity při chůzi. Již nějakou dobu uvažuji o koupi obuvi a stélek od p.Hanáka. Nevím, zda by mi to alespoň trochu pomohlo. Již nerozeznám, co je způsobené RS a co od páteře. Vzhledem k negativnímu neurologickému nálezu, to vypadá na páteř.

Odpověď: Určitě by se i Vám na biomechanických aktivních stélkách do obuvi velmi ulevilo. Pomohou při všech problémech s pohybovým aparátem, dokonale nám nahrazují přírodní podložku pod chodidly, aktivují lymfatický a cévní systém a vertikalizují chodidlo, klouby i páteř. Přečtěte si, prosím, informace na těchto stránkách a jak stélky působí. Mám zkušenost s mladou paní také s Dg. RS a ta dva roky musela chodit pouze v uzavřené obuvi, protože jí padaly špičky dolů a chodila "jak čáp" a měla nestabilní krok. Když jsem jí obula otevřené boty Hanák, po několika minutách již šla normálně, protože noha na stélce začala opět fungovat jako celek. Po dvou letech trápení může zase chodit v nazouvácích. Problémy, které popisujete, s vystřelováním do nohy, budou pravděpodobně zapříčiněny křečovitostí v oblasti SI skloubení. Úlevu přinese i stimulace reflexní plošky SI skloubení "přezky sandálek", je umístěna rovnoběžně s chodidlem na patní kosti. Mačkejte na téže straně až do vymizení bolestivosti.

 

Vhodná obuv, silonky.

Otázka: Uvádíte že se nedoporučuje při ozdravení chodidel nosit silonové punčochy. Ráda nosívám punčocháče, je možné nosit tedy ty s příměsí bavlny? Tím pádem by ale i ponožky neměly být příliš těsné, pokud člověk má např.plochou nohu a vbočený palec?

Odpověď: Zdravá obuv by měla být pohodlná a ve tvaru V, tedy širší ve špičce, aby se prsty nestlačovaly k sobě a palec měl dostatek prostoru, aby mohl plnit funkci páky. Není proto vhodné ani stahovat prsty k sobě elastickými punčochami ani těsnými ponožkami. Nejlépe, za příznivého počasí, chodit v otevřené obuvi bez ponožek, (stélka s korkem hřeje), a v chladném období nosit bavlněné ponožky. Když už musíme nosit silonky, tak alespoň ne od rána do večera, ale jen nezbytně nutnou dobu.


 

Popraskané paty.

Otázka: Chci se zeptat zda Vaše stélky pomohou i od tvrdých pat, myslím tím ztvrdlou (popraskanou) kůži na patách, prostě pedikérové problémy.

Odpověď: Ztvrdlá kůže na patách Vám při používání biomechanických aktivních stélek úplně zmizí, bude hladká a měkká, zrovna tak zmizí i otlaky na chodidle na bříšku pod prsty (propadlá příčná klenba). Na stélce s důlkem pod kloubem palce a se snížením v patní části chodidla stojí noha na prstech a na hraně chodidla nikoli na patě. Doporučuji nejen neustále používat stélku v obuvi, ale i promazávat kůži vhodným mastným krémem či vazelínou na patách denně večer před spaním.

 

Dámská obuv na podpatcích.

Otázka: Začala jsem nosit pro doma otevřenou obuv Hanák a pro ven si vkládám do botasek stélky a přestože trpím bolestmi při chůzi v důsledku zborcení podélné a příčné klenby, s překvapením zjišťuji, že doma cítím pouze tlak na střed bříška (vedle prohlubně), venku jak popisujete bolesti měkké tkáně pod bříšky. Jsem docela mile překvapená, stélky v botaskách již nosím delší dobu, ale jen příležitostně, v horku jsem chodila v klasických sandálech, protože boty od p. Hanáka jsem ještě neměla. Vůbec nemohu nosit podpatky, cítím velké bolesti z důvodu zborcené příčné klenby. Myslíte, že se časem dopracuji k tomu, abych mohla např. lodičky nosit bez bolestí?

Odpověď: V nabídce najdete i obuv na podpatcích vzor Eva1 (7cm) a Eva2 (5cm), s biomechanickou aktivní stélkou. Tyto vzory jsou přímo určeny pro ženy s onemocněním Hallux valgus. Až si na stélkách vyřešíte valgozitu kotníků (přibližně po roce intenzívního nošení biomechanické aktivní stélky budou paty v ose), můžete si dovolit i tuto obuv na podpatku či klínku.

 

Střídání stélek v obuvi.

Otázka: Před dvěma dny jsem si vložila zakoupené stélky do uzavřené boty sportovního typu a do botky se zavřenou kulatou špičkou a otevřenou patou. Mám po úrazech pádem a natažením vazů v obou kolenech. Po dvoudenním nošení obou botek se mi bolest v obou kolenech tak znásobila, že jsem ji musela tišit analgetiky. Znamená to, že se vše spravuje a bolest je průvodní jev? Mohu při tak velké bolesti v místě "štěrbiny" kolene na chvíli střídat pantofle s naprosto rovnou stélkou nebo nikoliv?

Odpověď: Píšete, jaké jste měla úrazy kolen. Příčina Vašich problémů s klouby jsou patologické změny na chodidle a to se na biomechanických aktivních stélkách začalo přestavovat (vertikalizovat). Léčivý účinek stélek působí okamžitě a pokud chcete vyřešit své letité zdravotní problémy, doporučuji Vám vydržet. Dosud jste byla zvyklá jen tlumit bolest léky, ale nic se tím nevyřešilo. Teď máte konečně šanci se i uzdravit a bez vedlejších účinků, které způsobují analgetika. Když budete přecházet na obuv s rovnou stélkou, celý proces vertikalizace budete jen prodlužovat. Poúrazové a pooperační stavy narušily tak důležitou rovnováhu organismu a stélky vše vracejí do "normálního" správného postavení. Stojí to za to vydržet i tu léčivou bolest, která vracení "do osy" doprovází, věřte mi ..

 

Stav po operaci páteře.

Otázka: Doslechla jsem se o Vaší obuvi, ale nevím, zda by pro mě byla vhodná, když mám za sebou 2 operace bederní páteře, L 4-5, vsazeno 6 titanových šroubů. Ráda bych to zkusila, ale vzhledem k operacím se bojím.

Odpověď: Nemusíte se ničeho obávat, biomechanická aktivní stélka "srovná" chodidlo a hlezenní kloub do normálního, (správného) postavení. Tato rovnováha mezi kostním a svalovým systémem chodidla vede ke správnému postavení kolenního a kyčelního kloubu, pánve, celé páteře, ramen a lebky. Omezí se napětí svalového systému těla od špatných, nepřirozených poloh kloubů. Zajišťuje optimální činnost cévního i lymfatického systému a tím i detoxikaci celého organismu. Jako jediná dokonale nahradila přírodní podložku pod chodidly a opravdu nic lepšího Vám nemohu doporučit.

 

 

Antistatická obuv?

Otázka: Ráda bych si pořídila obuv od pana Hanáka do práce (Nazouvák dámský, dva suché zipy + pásek na patu. Vzor: 304P). Potřebuji vědět, jestli je tato obuv antistatická?

Odpověď: U vzoru 304P je antistatická podešev. Všechny podešve naší obuvi ale nejsou antistatické, je potřeba v objednávce zdůraznit požadavek antiatatické podešve a bude Vám vyhověno. Jinak je možno zakoupit komerční pracovní obuv s antistatickou podešví a do ní vložit biomechanickou aktivní stélku Standart duo, poté, co tu původní z obuvi vyjmete.

 

Hypermobilita kloubů u dítěte.

Otázka: Prosím o radu - chlapec 7 let, vyšetřen u ortopéda, závěr je tento: hypermobilita velkých a menších kloubů, hypotonie, lehce prohloubena lumb. lordosa, rehabilitace k posílení svalov. korsetu. Jeho bratr 18 let RTG: hrudní kyfosa Th 5-34 kyf. Th 12, bez uzlů, Scheuerman. změny, AP skoliosa do 10 st dle Cobba, hypermobilní klouby. Pro oba předepsány ortopedické vložky do bot a rehabilitace. Mohou stélky /Hanák/ pomoci a jaké zlepšení můžeme očekávat od jejich používání při jejich problémech, popř. prosím o radu na konkrétní vhodnou a účinnou léčbu. Pročetla jsem předchozí diskuse, ale dotazy na kyfosu a hypermobilní klouby jsem zatím nenašla. Proto prosím o Vaše odborné a podrobné vyjádření.

Odpověď: Pokud jste si dobře přečetla všechny informace na těchto stránkách o biomechanických aktivních stélkách, geniálním vynálezu pana J. Hanáka, dozvěděla jste se také, jak působí na organismus, a že palec pracuje jako páka a díky tomu dochází k vertikalizaci chodidla a postupně celého pohybového aparátu. To znamená, že všechny klouby i obratle páteře se postupně srovnají do osy. Ať je to lordóza, kyfóza či skolióza, je to vždy chorobné zakřivení páteře a léčba stélkami probíhá stále stejně. U staršího syna se bude vertikalizovat chorobný úsek v oblasti hrudní páteře a u mladšího syna zase oblast bederní páteře. Stačí neustále chodit, stát či sedět v obuvi s biomechanickou aktivní stélkou a nekombinovat s žádnou jinou ortopedickou vložkou. Zrovna tak se srovnají do správného postavení i všechny klouby. Ke zpevnění ochablého svalstva je rehabilitační či jiné harmonizační cvičení nutné provádět denně, na rehabilitaci Vám každý fyzioterapeut s praxí ukáže vhodné cviky k posílení břišního a zádového svalstva. Špatný zdravotní stav nejen vašich dětí ale všeobecně dnešní mládeže, je důsledek z velké části dědičné dispozice ortopedických vad nohou, špatné podložky pod chodidly a velmi málo přirozeného pohybu venku, v přírodě, (vysedávání u TV, u PC apod.).

 

Kvalitní obuv?

Otázka: Mám takový možná podivný dotaz - pokud dítě (4 roky, valgozita pat, ploché nohy) má v botách Vaše vložky, je potřeba mu kupovat "kvalitní - žirafkové" botky? Nebo stačí i levnější (nežirafkové) boty s vydělávací stélkou? Pokud jsem to dobře pochopila, tak není potřeba pevný opatek, protože na vložce si patu "drží" sama noha... Jde mi také o papučky (než se vyrobí objednané otevřené boty)-většina je vyrobena s neoddělávací stélkou často ortopedicky vytvarovanou - byla jsem nucena koupit široké s měkkým opatkem, kam jsem dala vložku, tak snad jsem neudělala moc zle ..

Odpověď: Dětská obuv by měla být hlavně pohodlná, nezáleží od jakého výrobce. Cena neurčuje kvalitu obuvi. Sama vidíte, že "drahá kvalitní obuv" valgozitě kotníků ani zploštění chodidla nezabránila. (Zdravotně nezávadná dětská obuv neznamená zdravá obuv.) Do papuček bez obav vložte biomechanickou aktivní stélku po odstranění té tvarované, která dětem narušuje statiku nohy a přesouvá váhu těla z palcové strany na zevní stranu chodidla, která je určena pouze pro stabilitu. Dobře jste pochopila, že dítě by mělo chodit co nejvíce v otevřené biomechanické obuvi Hanák (např. vzor 203P), aby palec byl volný a mohl plnit funkci dokonalé rigidní páky.

 

Vhodnost ortopedických vložek.

Otázka: Moje 10ti letá dcera má povšechnou vazovou laxitu s kloubní hypermobilitou a tak ji také kotníky "sjíždějí" dovnitř. Má předepsány ortopedické vložky. Nohy ploché nemá, ale má cvičit nášlap na zevní stranu nohou. Je i v tomto případě volných vazů vhodné vyměnit ortopedické vložky za stélky Hanák?

Odpověď: Biomechanická aktivní stélka J Hanák R® v obuvi nám zajistí aktivitu svalů, vazů a šlach, protože palec ve zvýšené poloze bude plnit funkci páky. Na této stélce s důlkem pod kloubem palce a se snížením v patní části chodidla je odblokována i plochá šlacha chodidla, a tím je zajištěna dokonalá spolupráce a rovnováha svalů, šlach, vazů i kosterního systému nohy a oboustranný rovnoměrný tah až ke kolenu. Z hlediska morfologie a biomechaniky chůze je nutné vidět nohu jako jeden celek. Na stélce Hanák dochází k vertikalizaci chodidla, protože díky aktivaci šlach a svalů od palce a prstů se vypínají vazy kotníku a tím dochází ke zpevnění kotníku. Jen je potřeba zajistit, aby byla biomechanická aktivní stélka pod chodidly neustále. Nadzvednutí vnitřního nártu a podepření příčné klenby na ortopedické vložce vede k nerovnoměrnému rozložení zátěže na plosce nohy, přesouvá ji na vnější hranu chodidla, poruší se stabilita a vznikají v obou klenbách abnormální tlaky na hlavní šlachy zajišťující pohyb nohy při chůzi a ztěžují jejich pohyby při smršťování a natahování svalů. Mění se i poměr sil mezi napětím svalů a šlach na plosce nohy a na svrchní straně nártu. Tím je narušena pohybová koordinace funkčně (a anatomicky) protichůdných svalových skupin: ohýbačů v plosce nohy a natahovačů na svrchní straně nártu, jejichž vyvážená souhra je podmínkou nenamáhavé, dynamické a elegantní chůze. K ozdravení doporučuji chodit v otevřené biomechanické obuvi Hanák od rána do večera, nechodit doma bosky na tvrdé podlaze a do uzavřené obuvi jiných výrobců vkládat biomechanické aktivní stélky Standart duo.

 

Křupají nártní kůstky.

Otázka: Již 2 roky používám po celý den stélky Hanák, doma i v práci mám jeho pantofle, dokonce mám stélky i v gumovkách, když jdu do lesa :-). Mám dotaz, po celou dobu, co nosím stélky mi praská v pravém kotníku, "křupají mi nártní kůstky", od dětství mám kladívkovitý prst (je mi 47 let), po celou dobu mě bolí pravá noha, ne moc, ale vím o ní, praská mi v oblasti SI skloubení. Přikládám to tomu, že si tělo zvyká na stélky, ale myslíte si, že je to normální - 2 roky? Podotýkám, že se dlouhá léta peru s problémem krční páteře, 4.žebrem, dělám si reflexní terapii, měla jsem i reponaci páteře.

Odpověď: Vydržte, vše se do budoucna srovná, je to dlouhá cesta k uzdravení, obzvlášť, když jste se celých 45 let kazila. Důležité je vydržet. Organismus má tak obrovské regenerační schopnosti, že si poradí i s problémy, které uvádíte. On nejlépe ví, co je teď pro Vás nejvíce důležité a podle toho se budou problémy řešit. Vše je naprosto individuální. Také doporučuji skloubit vertikalizaci na stélkách s RT. Zkuste mačkat na patní kosti téže strany plošku SI skloubení, uvolňujte krční páteř nepřímo RT denně na palci pravé nohy a bod V. Kotníky cvičte 2x denně (protáčejte) na obě strany. Vertikalizace celého pohybového aparátu bude probíhat po celý zbytek života :-)

 

 

Trombóza, plicní embolie.

Otázka: Chtěla jsem se zeptat, zda jsou vhodné vaše boty se stélkou, když jsem po trombóze a plicní embolii a ředím krev Warfarinem?

Odpověď: Na biomechanické aktivní stélce se snížením palcového kloubu oproti malíkovému kloubu došlo k odblokování spodní šlachy palce vrostlé do dvou sezamských kůstek, a tím se dosáhlo páky palce a prstů. Díky snížení v patním prostoru je zajištěna dokonalá funkční rovnováha, svaly nohy se stávají aktivní nejen při chůzi, ale i při stání a sezení. Tím se zajistí optimální činnost krevního i lymfatického systému celé dolní končetiny. Kdyby jste měla tuto stélku Hanák pod chodidly již dříve, působila by jako prevence nemocí žilního charakteru a k trombóze a následně embólii by nemohlo dojít. Také doporučuji dostatečný pitný režim, t.j. min. 1,5 l vody/den, mast na DK z měsíčku zahradního vtírat od prstů k srdci ne naopak a tzv. "cévní gymnastiku", kterou doporučoval páter Ferda jako prevenci křečových žil. Denně před spaním vleže na zádech na dvě minuty zvednout levou ruku a pravou nohu kolmo ke stropu, pak vystřídat a pak na 2 min. zvednout všechny čtyři končetiny a pak již nevstávat a zůstat ležet. Cévy si odpočinou od celodenního napětí a stanou se elastičtějšími.

 

Chůze po špičkách.

Otázka: Mám 2letou postiženou dceru, která chodí po špičkách nohou - hlavně levou nožkou. Chtěla bych se zeptat zda by jí vaše vložky nějakým způsobem nasměrovali, aby našlapovala na celou nožku.

Odpověď: Biomechanické aktivní stélky jsou vhodné pro Vás i pro Vaši dceru, srovnají do osy každého. Stélky jen do uzavřené obuvi nestačí, objednejte si pro Vás i pro dceru otevřenou obuv Hanák s vloženou biomechanickou aktivní stélkou Super duo a také stélku do uzavřené obuvi Standart duo a zajistěte, aby byla stélka pod chodidlem neustále. Zdravé chodidlo má vliv na celý oorganismus, pohyb svalů nohy na stélce stimuluje reflexní plošky na plosce nohy a také se aktivuje lymfatický a cévní systém. Proto mají positivní účinek nejen na celý pohybový aparát i na činnost všech orgánů a žláz.

 

Sportovní obuv.

Otázka: Jak je to se sportovní obuví a vložkami. Můžou se vkládat běžné, nebo jsou nějaké speciální. Velikost bot 42.

Odpověď: Do sportovní obuvi vložíte biomechanickou aktivní stélku Standart duo vel. 42, místo té stávající, sedí tam dobře i velikostně nebo si zakupte přímo biomechanickou sportovní obuv ACTIVE, jejíž součástí je biomechanická  aktivní stélka Standart duo.

 

Klínek u dámské obuvi.

Otázka: Chtěla bych se jako fyziooterapeut zeptat, proč všechny vaše boty mají klínek. Vím, že ho má snad většina tzv. ortopedické obuvi, nicméně jsem toho názoru, že klínek není vhodný, zejména ne pro lidi, kteří nejsou celoživotním nošením na vyvýšenou patu zvyklí (změna tělesného schématu). Podle mě je při zvýšené patě zbytečně větší váha na přednoží, které je tím přetěžováno a nemůže pak pracovat úplně správně. Noha přece přirozeně také nemá patu výš. Jinak se mi váš nápad velmi líbí amám v plánu stélky vyzkoušet, popř. poté doporučovat svým pacientům.

Odpověď: Chodidlo v obuvi s biomechanickou aktivní stélkou funguje jinak, než jsme byli zvyklí na tvrdé podložce, musíme ji vidět jako celek. Snížením palcového kloubu a snížením v patní části chodidla se nyní docílilo dokonalé rovnováhy a „spolupráce“ nohy jako celku z hlediska morfologie a biomechaniky. Noha na biomechanické aktivní stélce je stále rovinou, klínek 2cm nehraje žádnou roli.Všechna váha těla se přenáší na palec, který nyní pracuje jako páka a zevní strana chodidla nám pouze udržuje stabilitu. Hmotnost se rozložila na pět prstů a zevní hranu chodidla, pata zůstává odlehčena. Na stélce není blokován ani flexor palce, tak, jak je to u běžné obuvi na tvrdé podložce a funguje dokonalá spolupráce svalů flexorů a extenzorů. Není již blokována ani plochá šlacha chodidla a tudíž se dosáhlo rovnoměrného tahu přes patu a Achillovu šlachu až ke kolenu. Tím, že se svaly nohy stávají aktivní, svoji vlastní váhu těla používáme k pohybu a chůze se stává méně namáhavou. Logicky to vede k obrovským úsporám energie, kterou tělo nemusí vyprodukovat, a proto nedochází k nadměrnému opotřebování těla a uspořenou energii může organismus využít k vertikalizaci chodidla, všech kloubů, celé páteře i hlavy. Doporučuji vyzkoušet stélky sama na sobě, není nad osobní zkušenost.


 

Stélka do pracovní obuvi.

Otázka: Pracuji v nemocnici a používam bílé sandále pracovní material korek, muže se tam dát vložka Hanák?

Odpověď: Do jiné otevřené obuvi biomechanická aktivní stélka nejde vložit, v obuvi Hanák je počítáno s prostorem pro stélku. Aby jste zajistil léčivý účinek, musíte si zakoupit otevřenou obuv Hanák, jejíž součástí je stélka Super duo. V katalogu si vyberte vzor, který se Vám líbí a v bílé barvě s páskem přes patu Vám je na objednávku ušijí. Zdravotníci běžně chodí v obuvi 418P, nebo 408P, která splňuje všechny požadavky zdravotní pracovní obuvi.



 

Podpatěnky, ostruhy.

Otázka: Ráda bych se informovala z jakého materiálu se vložky do bot vyrábějí. Mám ostruhy na obou dvou patách nosim podpatěnky začaly mě hodně bolet nohy, nárt, prsty a stabilně už hodně let mne pobolívají záda v práci převážně chodím nebo stojím na tvrdém podkladu. Pomohou i mě vaše vložky?

Odpověď: Na biomechanické aktivní stélce s důlkem pod kloubem palce a se snížením v patní části chodidla, Vás paty "ostruhy" přestanou bolet velmi brzo. Podle mých zkušeností přestávají bolesti někdy ihned při prvních krocích na stélce, u někoho do tří dnů. Vaše hmotnost se rozloží na 5 prstů a na zevní hranu chodidla a pata zůstává odlehčena. Plochá šlacha chodidla není blokována a tudíž dochází k rovnoměrnému tahu svalů až ke kolenu. To má velký význam právě u sedavých zaměstnání, (řidiči, práce u PC, děti ve škole, vozíčkáři) a u těch, co dlouho stojí na místě. Přečtěte si všechny informace na těchto stránkách, jak stélky působí. Podpatěnky nic neřeší, ba naopak, způsobí nerovnováhu v pánevní oblasti. Protože na patě je reflexní ploška pánve a pohlavních orgánů, trvalý tlak do tohoto místa Vám může způsobovat problémy v této oblasti.

 

Dosud mi nepomohli žádné ortopedické vložky, pomohou mi ty vaše?

Otázka: Je mi 38 let a již 6 let mám velké bolesti páteře. Mám osteoporozu, celiakii, zborcenou příčnou a podélnou klenbu, vybočený palec na levé noze a kotník na levé noze vbočený dovnitř. Vyzkoušela jsem již snad všechny ortopedické vložky a všechny je zase vyhodila, protože vše bylo ještě horší. Pomohou mi Vaše stélky? Nevadí, že levá noha je více vybočená než pravá.

Odpověď: Jsou vhodné i pro Vás. Přečtěte si všechny informace zde na stránkách, jak stélky působí i jak se ošetřuje Hallux valgus. Nikdo nemá obě nohy stejné, na biomechanické aktivní stélce se Vám bude rovnat vše, co je mimo osu, tedy na každé noze to pocítíte jinak. Vbočený palec i kladívkové prsty i pata se na stélce srovnají a klenby znovu vytvoří, jen musíte zajistit stélku pod chodidly neustéle od rána do večera, aby byl palec stále aktivní a pracoval jako páka. Stačí Vám 1 pár otevřené biomechanické obuvi Hanák a 1 pár stélek Standart duo do uzavřené obuvi, který budete přendavat z boty do boty. Doporučuji, co nejvíce chodit na otevřené obuvi Hanák a v uzavřené jen v zimě a při sportu. Rychleji se pohybový aparát srovná.

 

Jsem po operaci kyčle, jakou obuv mi doporučíte?

Otázka: Můžete mi prosím poradit, mám na pravé kyčli totální endoprotézu a jsem po operaci bederní páteře. Zbortila se mi klenba a nohy mě hodně bolí. Moc prosím o radu, jaká obuv anebo stélka by byla pro mne vhodná.

Odpověď: Objednejte si nejlépe vzor 304 jako nazouvák nebo vzor 304 P s páskem přes patu s vloženou biomechanickou aktivní stélkou Hanák a stélku Standart duo do uzavřené obuvi, kterou budete přendavat do kažké uzavřené obuvi, v které budete chodit. Nezapomeňte původní stélku z obuvi vyjmout. Zajistěte, abyste měla tuto biomechanickou aktivní stélku pod chodidly od rána do večera a postupně se Vám vytvoří podélná i příčná klenba a poté se bude srovnávat do osy (vertikalizovat) celý pohybový aparát . Přečtěte si, jak stélky působí na lidský organismu, přesně tak se budete "rovnat". Také si přečtěte všechny odpovědi zde v diskuzi, týkající se zborcené klenby. Přeji hodně zdraví.

 

V cyklo tretrách mě tlačí pod palcem kloub, pomůže mi vaše stélka?

Otázka: Chtěl bych se zeptat, mám vyšší klenbu a používam cyklistické tretry. Když při šlapání točím pedálem, tak mě tlačí pod palcem kloub. Je možné použít u této obuvy stélku?

Odpověď: Ano, vyjměte původní stélku z cyklistické obuvi a vložte místo ní biomechanickou aktivní stélku Standart duo. Vidíte, ta vaše noha je velmi chytrá, nenechá se ošidit ani výrobci drahých cyklistických treter a přímo se dožaduje správné podložky pod chodidlem :-)
Dnes se již vyrábí velmi kvalitní biomechaniká sportovní obuv ACTIVE s již vloženou biomechanickou aktivní stélkou, která je opatřena pružnými vsuvkami v oblasti nártu a v oblasti Achillovky viz katalog.
 

 

Jak dlouho stélky do uzavřené i otevřené obuvi vydrží?

Otázka: Je vhodné stélky v otevřených botách i samostatné do uzavřených bot (Super duo i Standart duo) pravidelně měnit? A po jaké době?

Odpověď: Měnit stélky v uzavřené obuvi je vhodné podle míry opotřebování. Někomu vydrží rok, někomu pár měsíců. Pokud jsou stélky hodně znečištěné, vyjměte je z obuvi a očistěte hubkou, namočenou v pracím prostředku, pak namočenou v čisté vodě a vytřete do sucha. Není vhodné stélky ponořovat celé do vody, nelze prát v pračce! Nechejte uschnout při pokojové teplotě. Stélky v otevřené obuvi Hanák je vhodné vyměnit asi po roce intenzívního nošení obuvi, z důvodu dřívější patologické stopy chodidla na stélce.

 

Pomůžou mi vaše stélky po úrazu zlomenině pánve a křížové kosti?

Otázka: Jsem po úrazu - zlomenině pánve a křížové kosti. V současné době procházím rehabilitací. Bohužel mám stále potíže s bolestí především v křížové oblasti, nohy - od kotníku až po koleno. Zároveň mi obrovské problémy činí chůze, chybí stabilita a ukázalo se, že vytáčím chodidlo postižené nohy. Myslíte, že i v mém případě by byla vaše obuv vhodná?

Odpověď: Je nejen vhodná, ale nutná. Zajistí zdravé chodidlo, dojde k vertikalizaci kloubů a celé páteře. Zmizí svalové napětí svalů podél páteře i bolesti. Na biomechanické aktivní stélce neponesete "svoji váhu těla" a ušetřenou energii využije Váš pohybový aparát k vertikalizaci. Co nejdříve si otevřenou biomechanickou obuv Hanák i stélky pořiďte, urychlíte tím proces rekonvalescence a regenerace organismu po úrazu.

 

Pomůže mi vaše stélka na zborcenou klenbu i přes můj vysoký věk?

Otázka: Mám jít na operaci vybočeného palce. Je možné se jí vyhnout nošením Vaší obuvi a stélek? Mám z ní strach. Jsem již v důchodu, ale může se mi i přes věk ještě spravit zborcena klenba?

Odpověď: Operace vbočeného palce nic nevyřeší. Ba naopak, dojde k narušení reflexní plošky krční páteře a štítné žlázy, zhorší se stav příčné klenby a prsty "půjdou do kladívek." Doporučuji biomechanické aktivní stélky, na kterých zajistíte rovnoměrný tah svalů od palce přes chodididlo i nárt a vbočený palec se přirozeně bude vracet do původní fyziologické polohy a zborcená klenba se bude postupně spravovat. Na věku nezáleží, ale je důležité nechodit doma bosa na tvrdé podlaze a zajistit "důlek" pod kloubem palce neustále, tedy od rána do večera.


Bolesti kotníků a otoky.

Otázka: Objednávám u Vás nazouváky vzor č. 304 béžové barvy velikosti 39 a jedny samostatné vložky do uzavřené obuvi rovněž velikosti 39.
Kontakt na Vás jsem získala od kamarádky. Po přečtení recenzí mám novou naději, že mě přestanou zborcené kotníky bolet a natékat.
Ortopedii už jsem vzdala, žádné vložky, ani na míru, nepomohly.

Odpověď: Dobrý večer, děkuji za objednávku, kamarádka Vám opravdu poradila dobře.
Věřím, že budete také s účinky biomechnické obuvi a stélek moc spokojena, jako tisíce mých klientů a desítky příbuzných a známých. Spolu se stélkami s důlkem pod kloubem palce od rána do večera Vám ještě doporučuji pít ledvinový čaj Ing. J. Janči 3x denně, hladit po směru hod. ručiček plošku ledvin uprostřed chodidla a dodržovat pitný režim asi 1,5 dcl / hodinu. Nepít minerálky, omezit sůl a uzeniny. Otoky Vám mohly způsobit právě ortopedické vložky se srdíčkem, které tlačí přímo do refl. plošky ledvin a vyčerpaly je! Viz mapa reflexních zón.

 

Pokud jste nenašli odpověď na Vaši otázku,
svůj dotaz napište na adresu: stelkyhanak@seznam.cz

Boty k prodeji

24.05.2011

Poradenství, objednávky a prodej na poliklinice v Holešově

Prodejna je otevřena každý pátek od 09.00 - 15.00 h.

 

Na prodejně akceptujeme pouze platbu v hotovosti.
Platební karty nepřijímáme.

 


 

Aktuální nabídku obuvi na skladě najdete zde 
Zboží zasíláme Českou poštou na dobírku.

Objednat: email stelkyhanak@seznam.cz
mobil: 604907853 

 

 

více

Aktuality

20.09.2021

Přednáška s názvem "Chodidlo jako základ stavby jménem člověk"

video na YouTube zde

více

28.03.2020

Co můžete udělat pro své zdraví

více

24.11.2012

Mimořádná nabídka - Shiatsu masáž reflexních zón nohou japonským přístrojem MARUTAKA!

více

Anketa